Najnowsze artykuły

Jak działają kremy na rozstępy i kiedy...

Kremy na rozstępy to kosmetyki, po które najczęściej sięgają kobiety w ciąży i po urodzeniu dziecka. Jednak nie tylko, ponieważ okazuje się, że...

Czytaj Więcej

Równowaga PEH: balans składników dla zdrowych włosów

Równowaga PEH to nic innego, jak pojęcie określające właściwy balans pomiędzy trzema składnikami – proteinami, emolientami i humektantami, które są włosom niezbędne dla zachowania zdrowia, piękna i doskonałej kondycji. Świadoma pielęgnacja kosmyków oznacza rozpoznanie ich potrzeb oraz problemów, a następnie dostarczenie im pożądanych substancji we właściwych proporcjach. Niewłaściwa balans pomiędzy składnikami PEH bardzo często są przyczyną pogorszenia wyglądu włosów.

Równowaga PEH, czyli trzy kluczowe składniki

Równowaga PEH zakłada, że pomiędzy substancjami nawilżającymi, ochronnymi oraz regenerującymi, muszą zostać zachowane odpowiednie proporcje, czyli balans i równowaga. Nadmiar bądź niedobór określonej substancji mają bardzo duży wpływ na to, jak nasze włosy wyglądają, a także jakie problemy nam sprawiają.

Warto podkreślić, że pojęcie „równowagi” nie oznacza, że wszystkie składniki mają być dostarczane po równo. Proporcje uzależnione są od rodzaju kosmyków – zwłaszcza ich porowatości: niskiej, średniej oraz wysokiej, dlatego też, dla każdego balans pomiędzy składnikami PEH będzie po prostu inny.

Czym są natomiast trzy składniki, które pozwalają zachować włosom zdrowy wygląd i dobrą kondycję? Proteiny (P), emolienty (E) oraz humektanty (H) to substancje, które zapewniają kosmykom ochronę, nawilżenie i regenerację, 

PROTEINY są białkami – budulcem włosa. Odpowiadają więc za odnowę, odbudowę i regenerację kosmyków, uzupełniając ubytki, uszkodzenia i wygładzając włosy na całej długości. W produktach kosmetycznych najczęściej można spotkać proteiny jedwabne, mleczne, roślinne (głównie owsiane i ryżowe), a także keratynę, kolagen i elastynę.

EMOLIENTY są z kolei substancjami ochronnymi, które działają natłuszczająco. Z uwagi na to, że tworzą na powierzchni włosa warstwę zabezpieczającą, tzw. warstwę okluzyjną, doskonale chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami. W produktach kosmetycznych najczęściej wykorzystywane są: masło shea, olejek arganowy i kokosowy, a także lanolina, silikony czy wazelina.

HUMEKTANTY to substancje nawilżające, które jednocześnie zatrzymują wilgoć we włosach. Optymalne nawilżenie jest podstawą zdrowych i pięknych kosmyków, dlatego składniki te muszą być obecne w świadomej pielęgnacji. Popularnymi humektantami w przemyśle kosmetycznym są mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy, aloes oraz pantenol.

Równowaga PEH, a porowatość włosów

Równowaga PEH, jak już zostało wspomniane, jest ściśle powiązana z porowatością włosów. To właśnie rodzaj porowatości określa, jakie substancje są pożądane w pielęgnacji kosmyków, a jakich należy unikać.

Pomocna w określeniu tego, czego potrzebują włosy jest z pewnością tabela PEH, która w przystępny sposób informuje, jakich składników należy dostarczać włosom suchym, matowym, pozbawionym blasku, puszącym się itp.

W skrócie natomiast, porowatość włosa odnosi się do stopnia rozchylenia jego łuski. Porowatość dzielona jest na niską, średnią oraz wysoką. Włosy niskoporowate wyglądają zdrowo, są mocne i gładkie, ale jednocześnie trudne w stylizacji i układaniu.

Włosy o średniej porowatości to najczęściej spotykany rodzaj włosów. Nie są suche i zniszczone, ale mają tendencje do puszenia się oraz elektryzowania. Najwięcej problemów sprawiają natomiast włosy o wysokiej porowatości, które zwykle są suche, zniszczone i matowe.

Jakich składników PEH potrzebują poszczególne rodzaje kosmyków? Włosy niskoporowate dobrze reagują na proteiny, ale w ich przypadku nie jest wskazany nadmiar emolientów. Kosmyki średnioporowate również dobrze tolerują proteiny, jednak ostrożność należy zachować z humektantami. Włosom o wysokiej porowatości powinny być dostarczane emolienty i proteiny, a w mniejszej ilości humektanty.

Równowaga PEH jest podstawą świadomej pielęgnacji kosmyków. Świadomej, czyli takiej, która przyniesie możliwie najlepsze efekty pielęgnacyjne. Balans pomiędzy składnikami pozwoli nam cieszyć się pięknymi, zdrowymi, lśniącymi i mocnymi włosami.