Drogeria kosmetyczna jest jednym z tych miejsc, które w zasadzie każdy odwiedza regularnie – niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami...
Czytaj WięcejKosmetyki ze skrzypem polnym — pielęgnacja bliżej natury
Zima to czas, w którym szczególnie trzeba zadbać o kondycję skóry i włosy. Skrzyp polny to naturalny składnik, który zawiera mnóstwo składników aktywnych. Kosmetyki z tą rośliną cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet ceniących sobie naturalną pielęgnacją. Dlaczego kosmetyki ze skrzypem polnym są tak popularne? Na te i inne pytanie na temat skrzypu polnego znajdziecie odpowiedź w tym artykule.
Skrzyp polny — co to jest?
Skrzyp polny to jednoroczna roślina z rodziny skrzypowatych, która rozmnaża się przez zarodniki i nie daje kwiatów. Skrzyp można spotkać na łąkach, poboczach dróg, terenach nadrzecznych i polach.
Łodygi skrzypu charakteryzują się wysoką zawartością minerałów. W składzie znajdziemy m.in. krzem, sole potasu, wapń, fosfor. Skrzyp polny zawiera flawonoidy, taniny, fitosterole, kwasy tłuszczowe, witaminę C oraz lignany. Roślina ta słynie nie tylko ze swoich niesamowitych właściwości, ale także wykorzystywana była m.in. do barwienia tkanin. Wysoka zawartość krzemionki sprawiała, że skrzyp doskonale sprawdzał się w dokładnym myciu metalowych naczyń i czyszczeniu broni.
Skrzyp polny — właściwości
Mówiąc o właściwościach leczniczych skrzypu polnego, należy cofnąć się kilkaset lat. Skrzyp polny w medycynie naturalnej był wykorzystywany jako preparat moczopędny. Skrzyp wykazuje także właściwości hemostatyczne i zabliźniające. Oznacza to, że doskonale sprawdza się w redukowaniu różnego rodzaju krwotoków.
Eksperci zaznaczają, że roślina jest doskonałym źródłem krzemu, który łatwo przyswaja się przez ludzki organizm. Krzem pełni bardzo ważną funkcję w np. syntezie kolagenu i ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowych i twardych kości, włosów i paznokci.
Skrzyp polny w kosmetyce
Z wiekiem elastyczność skóry i obecność elastyny i włókien kolagenowych się zmniejsza. Skóra zaczyna wiotczeć i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Krzem zawarty w skrzypie polnym pomaga utrzymać odpowiedni poziom kolagenu i elastyny. Wspomaga rozwój składników tkanki łącznej i opóźnia procesy starzenia się skóry. Co to oznacza, jeśli chodzi o kosmetyki? Skrzy polny ze względu na swoje właściwości, jest popularnym składnikiem preparatów ujędrniających i regenerujących skórę.
Do popularnych kosmetyków ze skrzypem polnym zaliczamy:
- Herbal Care Szampon do włosów zniszczonych skrzyp polny (330 ml) - to naturalny produkt nieposiadający w składzie parabenów, oleju parafinowego, barwników, BHA, BHT i alkoholu etylowego. Ekstrakt ze skrzypu polnego sprawia, że włosy odzyskują blask. Szampon chroni włosy przed rozdwajaniem, nawilża skórę głowy i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
- Bioliq Body balsam intensywnie odżywiający (180 ml) - przywraca skórze komfort i równowagę. Ekstrakt z ziela skrzypu polnego w składzie wspiera metabolizm kolagenu, odbudowuje, ujędrnia i wzmacnia skórę. Balsam skutecznie zmiękcza naskórek i przynosi długotrwałe ukojenie i odprężenie.
- Green Pharmacy olejek łopianowy ze skrzypem polnym przeciw wypadaniu włosów (100 ml) - poprawia wygląd i kondycję włosów bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na zabiegi pielęgnacyjne. Olejek łopianowy odżywia i wzmacnia strukturę keratynową i cebulki włosa. Ekstrakt ze skrzypu polnego regeneruje włosy, które narażone są na wypadanie i wykazują skłonność do łupieżu.
Jak skrzyp polny działa na włosy?
Liczne badania potwierdzają, że skrzyp polny pozytywnie wpływa na kondycję włosom. Roślina ta sprawdzi się zwłaszcza u osób, które zmagają się problemem wypadania włosów i przetłuszczania się skóry głowy. Skrzyp polny można wykorzystywać jako składnik kosmetyków lub samodzielnie stosować w formie świeżej, lub suszonej. Skrzyp polny dostępny jest także w postaci tabletek, jako suplement diety na poprawię stanu skóry głowy i paznokci. Bez względu na to, jaki produkt i formę przyjmowania wybierzesz, pamiętaj, że głównym składnikiem odpowiedzialnym za dobroczynne działanie jest krzem. To właśnie on odpowiedzialny jest za regulację wielu procesów oraz prozdrowotne właściwości.