Kremy na rozstępy to kosmetyki, po które najczęściej sięgają kobiety w ciąży i po urodzeniu dziecka. Jednak nie tylko, ponieważ okazuje się, że...
Czytaj WięcejJak działają kremy na rozstępy i kiedy są skuteczne?
Kremy na rozstępy to kosmetyki, po które najczęściej sięgają kobiety w ciąży i po urodzeniu dziecka. Jednak nie tylko, ponieważ okazuje się, że z tym problem zmagają się też osoby, które w krótkim czasie mocno przytyły lub drastycznie straciły na wagę. Czym są rozstępy i w jaki sposób im przeciwdziałać, a jak już się pojawiają, to jak je pielęgnować? Niezbędne informacje na te tematy znajdziesz w naszym artykule.
Kremy na rozstępy, czyli jak walczyć z pręgami na skórze
Kremy na rozstępy to preparaty, których zadaniem jest niwelowanie rozstępów na skórze. Zanim jednak sprawdzimy, jak działają takie produkty, należy przyjrzeć się bliżej samym rozstępom – czym tak naprawdę są?
Rozstępy na skórze choć bardzo przypominają blizny nie są nimi, ponieważ nie powstają w wyniku urazu. Rozstępy są to niepożądane reakcje skóry na nadmierne rozciąganie skóry właściwej. Powstają w wyniku rozerwania włókien kolagenowych i elastynowych właśnie w warstwie skóry właściwej. Wówczas skóra się rozchodzi i powstaje zauważalna, wrzecionowata pręga. Zwykle rozstępy pojawiają się na udach, piersiach, pośladkach, brzuchu i ramionach, rzadziej na plecach. Najczęściej dotykają kobiet, ale również mężczyźni znają ten problem. Warto wiedzieć, że predyspozycje do powstawania tych defektów skórnych mogą być genetyczne, zależne od ilości kolagenu i indywidualnej struktury skóry. Jak już na wstępie wspomnieliśmy, rozstępy ujawniają się przy szybkim przyroście lub spadku masy, podczas ciąży, przy intensywnych ćwiczeniach i przy wahaniach hormonalnych.
Skoro już wiemy, czym są rozstępy, należy zgłębić się również w ich rodzaje, bo to właśnie od tego, z jakimi typem rozstępów mamy do czynienia, zależy skuteczność całej pielęgnacji z kremami na rozstępy.
Rozstępy czerwone a rozstępy białe – jaka jest różnica?
Gdy rozstępy dopiero powstają, mamy do czynienia z pierwszą ich fazą czyli fazą zapalną. Wtedy rozstępy mają kolor czerwony lub fioletowy, a ich pojawieniu może towarzyszyć swędzenie i niekomfortowe uczucie napięcia.
Na kolejnym etapie rozstępy wchodzą w fazę zanikową, co oznacza, że zaczynają blednąć. Przybierają biały lub perłowy kolor, zmieniają fakturę na bardziej wklęsłą. To moment, kiedy właśnie przybierają swoją ostateczną formę.
Zatem biorąc pod uwagę proces powstawania rozstępów, należy zdawać sobie sprawę, że kremy na rozstępy, olejki i inne preparaty będą skuteczne jedynie na pierwszym etapie pojawienia się pręg na skórze. To właśnie wtedy rozpoczynanie kuracji jest najbardziej efektywne i daje szansę na 100% sukces, czyli wyeliminowanie wszystkich zmian na skórze. Przemyślana pielęgnacja na tym etapie sprawia, że skóra będzie w stanie dogłębnie się zregenerować, a świeże, czerwone rozstępy nie przekształcą się w utrwalone, białe ślady.
Gdy rozpoczniemy kurację przeciwrozstępową dopiero w fazie zanikowej, nie osiągniemy tak spektakularnych efektów. Nie zlikwidujemy rozstępów całkowicie, gdy będą już białe. To zmiany utrwalone na skórze już na zawsze. Pielęgnacja skóry z utrwalonymi rozstępami może poprawić jej elastyczność, wyrównać koloryt – owszem, jednak nie rozwiąże problemu całkowicie.
Posiadając już taką wiedzę, oczywistym staje się fakt, że kremy na rozstępy będą skuteczne na pierwszym etapie powstawania rozstępów. Im szybciej wprowadzimy takie preparaty do pielęgnacji, tym lepsze efekty osiągniemy.
Oprócz stosowania kosmetyków na rozstępy w pierwszej fazie, dobrze jest wykonywać również masaż obszarów dotkniętych takimi zmianami. Dzięki niemu krążenie krwi staje się lepsze, skóra otrzymuje więcej tlenu, poprawia się jej struktura, skóra zyskuje jędrność, a czerwone lub fioletowe pręgi stają się minimalne.
Kremy na rozstępy w ciąży – jakie składniki powinny zawierać?
Rozstępy w ciąży to normalna sprawa. Warto dbać o skórę, aby zapobiec powstawaniu prążków. Kremy na rozstępy to produkty, które należy wprowadzić do rutyny już w pierwszych miesiącach ciąży, aby intensywnie nawilżyć i odżywić skórę, przygotowując ją do rozciągania. Wzmocniona warstwa hydrolipidowa, uelastyczniona, lepiej reaguje na zmiany zachodzące w naszym organizmie. Jest mniej podatna na rozchodzenie się.
Aby zapobiec rozstępom, dobrze jest również szczotkować na sucho swoje ciało, a także stosować peelingi, które poprawiają mikrokrążenie.
Kremy na rozstępy dla kobiet w ciąży powinny bazować na delikatnych składnikach aktywnych. Do najbardziej skutecznych zaliczają się, m.in. olej z awokado, masło shea, masło kakaowe, olej lniany, olej słonecznikowy, kwas hialuronowy, witamina E czy alantoina. To składniki, które wpływają na poprawę elastyczności skóry. Stymulują odnowę komórkową, chronią przed wysuszeniem, nawilżają i działają regenerująco. Ciekawym składnikiem jest skwalen, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Witamina C jako silny antyoksydant przeciwdziała szybszemu starzeniu się skóry, wzmacnia skórę i wyrównuje jej koloryt. Kwas foliowy to kolejny składnik, którego warto poszukiwać w formule kosmetyków na rozstępy. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, zwiększa elastyczność skóry i powoduje wzrost wytrzymałości skóry na procesy rozciągania.
Pielęgnacji skóry z rozstępami sprzyjają również głębokie peelingi z użyciem kwasu glikolowego i salicylowego, które pobudzają syntezę kolagenu i elastyny w skórze. Przeciwdziałają stanom zapalnym i skutecznie wyrównują strukturę skóry.
W walce ze świeżymi rozstępami nieocenione są również takie składniki, jak retinol, peptydy i wąkrota azjatycka, które stymulują wytwarzanie kolagenu, a także intensywnie nawilżają skórę. Peptydy dodatkowo pobudzają odnowę komórkową skóry. Kosmetyków z retinolem nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią, więc jeżeli znajdziesz ten składnik w formule produktu, sięgnij po niego w innych przypadkach.
Kremy na rozstępy wprowadzone zawczasu do pielęgnacji zdecydowanie lepiej pomogą w redukowaniu rozstępów niż zastosowane dopiero w momencie, gdy rozstępy będą w kolorze białym. Warto pamiętać o tej zależności. Jeżeli chcemy definitywnie pozbyć się rozstępów, wprowadzajmy kosmetyki w pierwszej fazie ich powstawania, gdy skóra ma największe szanse na regenerację. Utrwalone zmiany niestety nie są podatne na redukcję kosmetykami, więc w ich przypadku możemy jedynie liczyć na poprawę nawilżenia skóry i zwiększenie jej elastyczności.